X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

نگاهی به ژرفای نگاه

صالحی: خودکفایی ایران در تولید کیک زرد هسته‌ ای

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام ارسال نخستین محموله کیک زرد تولید شده در بندرعباس به سایت هسته‌ای اصفهان ؛ از خودکفایی ایران در تولید کیک زرد هسته‌ ای خبر داد .  
 

صالحی ، در نشست خبری در سایت هسته ‌ای اصفهان ، گفت : با ارسال محموله کیک زرد تولید شده در مجتمع گچین بندرعباس به سایت هسته‌ای اصفهان ، گامی دیگر در تامین نیازهای اساسی صنعت هسته‌ ای با قدرت برداشته شد . 

وی با ابراز خرسندی از دستیابی ایران به توان تولید کیک زرد ، گفت : این محموله به طور مستمر از بندرعباس به سایت اصفهان منتقل می شود .

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود : این دستاورد بزرگ ، در حقیقت قسمت نویدبخش حرکت مستمر و بی ‌وقفه تلاشگران و متخصصان این فناوری عظیم در مسیر تکمیل برنامه جامع اکتشاف ، استخراج و تامین مواد مورد نیاز تاسیسات هسته ای کشور است .

صالحی همچنین از آغاز بهره برداری از معدن اورانیوم ساغند یزد ، در آینده نزدیک خبر داد و افزود : فعالیت ‌ها مضاعف شده و روند ساخت تاسیسات کیک زرد اردکان هم شتاب گرفته است .

وی افزود : اکتشاف و استخراج ، با شتاب فراوان در چند سال صورت می‌گیرد و می‌ خواهیم از نظر تامین اورانیوم در فاصله 5  سال به جایی برسیم که بتوانیم با اطمینان بگوییم مجموع سوخت مورد نیاز را در داخل تولید می‌ کنیم .

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به ترور دکتر شهریاری ، از دانشمندان هسته ‌ای کشورمان گفت : به بدخواهان و جنایتکاران و مجرمان بین ‌المللی اعلام می ‌کنیم که ما ایستاده‌ایم ؛ مقاومت درس نخست  انقلاب ماست و یقین بدانید شما را از این حرکات اهریمنی ، مایوس خواهیم کرد . 

صالحی با بیان اینکه ما ملتی نیستیم که مایوس شویم ، شهید کردن عالمان و فرهیختگان ایران را در حرکت شتابان هسته ‌ای کشورمان بی تاثیر توصیف کرد .

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ، با انتقاد از آژانس بین المللی انرژی اتمی به علت انعکاس اطلاعات محرمانه مربوط به فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران ، گفت : متاسفانه یکی از مشکلات و گلایه های ما از آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که اطلاعاتی را که انعکاس آن در گزارش ها ضروری نیست و باید در آژانس محرمانه بماند ، منعکس می کند .

صالحی بر همین اساس ، از ارائه اطلاعات تکمیلی درباره محموله کیک زرد انتقالی به سایت اصفهان خودداری کرد و گفت : اکنون به ارائه اطلاعات درباره داشته های خود از منابع اورانیوم ورود نمی کنیم و حتی وزن این محموله و محموله های آینده را اعلام نمی کنیم.

وی با ابراز امیدواری به اینکه طبق پادمان ، حسابرسی اورانیوم را انجام دهند ، گفت : به هیچ عنوان نخواهیم پذیرفت میزان توناژ مواد اولیه و مواد مورد نظر ما را اعلام کنند . 


رئیس سازمان انرژی اتمی ، همچنین درباره توانایی کشورمان در تامین نیاز سایت هسته ای اصفهان گفت : نباید اکنون انتظار داشته باشیم همه مواد مورد نیاز سایت یو سی اف اصفهان را خودمان تامین کنیم ، اما بخش قابل توجهی از آن را از طریق بندرعباس تامین می کنیم .

صالحی با بیان اینکه با محموله ای که به سایت یو سی اف اصفهان آمده است ، امیدواریم در آینده ای نه چندان دور ، فعالیت خود را آغاز کند ، گفت : اکنون مشغول بهینه سازی و اتوماسیون دستگاه های یو سی اف اصفهان هستیم .

وی همچنین از پیوستن نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه برق کشور در اواخر دی امسال خبر داد و گفت : جشن این نیروگاه هسته ‌ای را بهمن امسال به صورت رسمی برگزار خواهیم کرد .

رئیس سازمان انرژی اتمی ، همچنین با اشاره به گزارش ‌های آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت ‌های هسته ‌ای ایران گفت : تاسیسات نطنز به خوبی کار می کند و حتی در گزارش آژانس توناژ اورانیوم غنی شده در ایران و تعداد سانتریفیوژها نیز اعلام شده است .

صالحی ، ادعای منابع غربی را در خصوص کند شدن فعالیت‌ های هسته ‌ای ایران رد کرد و گفت : امروز شاهد هستید که سوخت نیروگاه بوشهر به طور کامل انتقال یافته و درپوش نیروگاه گذاشته شده است .

وی آگاه کردن آژانس را تا پیش از ورود اورانیوم به سایت هسته ‌ای اصفهان ضروری ندانست و گفت : حال که اورانیوم کیک زرد نخستین بار وارد سایت اصفهان شده است ، به آژانس اعلام می کنیم تا تحت نظارت قرار گیرد .

رئیس سازمان انرژی اتمی ، ایده مبادله اورانیوم غنی‌ شده 20 درصد ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تهران را غیر منطقی توصیف کرد و گفت : آنها چنین موضوعی را در قالب پیشنهاد رسمی مطرح نکرده‌ اند و مذاکرات در این باره ادامه دارد .

صالحی ، همچنین پیشرفت های هسته ای کشورمان را مایه یاس کشورهای غربی بیان کرد و گفت : غربی ها دل به این بسته بودند که ما ممکن است در تامین مواد اولیه گرفتار شویم ، ولی انتقال نخستین محموله کیک زرد به سایت هسته ای اصفهان ، نمونه ای از موفقیت ایران است .

وی با اشاره به توجه ویژه رئیس جمهور به موضوع تامین مواد اولیه هسته ای گفت : مواد اولیه ، تضمین ‌کننده و اطمینان ‌بخش برای تامین مستمر سوخت هسته ای نیروگاه هایمان است که ما امروز شاهد این نخستین گام هستیم .

رئیس سازمان انرژی اتمی ، درباره جوسازی ها و اقدامات رسانه ای غرب در خصوص فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران گفت : طرف مقابل و آنها که دارای اطلاعات هستند ، می دانند ، اما در افکار عمومی به گونه ای وانمود می کنند که گویی در ایران در زمینه هایی مشکلاتی وجود دارد .

صالحی افزود : قبلا گفته بودند ، ایران نمی تواند اورانیوم را در حد 20 درصد غنی سازی کند ، اما ما اکنون 35 کیلو اورانیوم 20 درصد تولید کرده ایم .

وی با بیان اینکه غربی ها قبلا گفته بودند ایران نمی تواند صفحه سوخت تولید کند ، تاکید کرد : ما ابتدا یک صفحه سوخت مجازی نشان دادیم و اکنون  تلاشی که صورت می گیرد امیدواریم در شهریور آینده بتوانیم نخستین مجتمع سوخت تولید شده در سایت اصفهان را به رآکتور تهران وارد کنیم .

رئیس سازمان انرژی اتمی این موفقیت ها و همچنین توانمندی ایران را در اکتشاف ، استخراج و تبدیل مواد اولیه هسته ای به کیک زرد ، بر حضور قدرتمند کشورمان در روند مذاکرات آینده موثر توصیف کرد .

صالحی درباره طرح ایجاد بانک بین المللی سوخت هم ، گفت : ایران آمادگی ارائه خدمات در آن بانک را دارد .

وی با بیان اینکه تلاش کردیم سیکل سوخت را در داخل کشور تکمیل و نیازها را تامین کنیم ، افزود : در صورت تضمین تامین سوخت مطمئن و مستمر برای نیروگاه های هسته ای ، با پیشنهاد بانک سوخت مخالفتی نداریم .

رئیس سازمان انرژی اتمی ، با اشاره به اعلام آمادگی روس ها ، آمریکایی ها و آژانس برای ایجاد بانک سوخت هسته ای ، گفت : این بانک برای کشورهایی است که توانایی تولید سوخت را ندارند اما ایران توان  تولید سوخت را دارد.

به گفته صالحی ، شرایطی در این طرح ارائه شده که ممکن است سوخت مورد نیاز تامین نشود .

وی تصریح کرد : بانک سوخت با چارچوبی که جنبش عدم تعهد ایجاد کرده است ، اگر تضمین کننده تامین سوخت مطمئن و مستمر نیروگاه های کشور باشد ، با آن مخالفتی نداریم ؛ نه اینکه بهانه سیاسی بیاورند و سوخت را نرسانند .

رئیس سازمان انرژی اتمی ، درباره احتمال تولید سوخت در خارج از کشور گفت : زمانی که کنسرسیوم تشکیل شود ، نیازی نیست همه سوخت مورد نیاز صنایع هسته ای در داخل ایران تولید شود ، بلکه بخشی از آن نیز در روسیه تولید خواهد شد .

صالحی ، پیشنهاد تولید سوخت تحت لیسانس روسیه و با استفاده از امکانات مشترک را پیشنهادی منطقی و اصولی عنوان کرد که ایران در صورت موافقت طرفین با اجرایی شدن آن ، توانایی تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر را خواهد داشت .
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 25 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 08:30 ب.ظ | نویسنده: سید داود ساجد | چاپ مطلب 3 نظر