X
تبلیغات
رایتل

نگاهی به ژرفای نگاه

واکسن پیشگیری از عفونت‌های سوختگی طراحی شد

برای نخستین بار در کشور؛
واکسن پیشگیری از عفونت‌های سوختگی طراحی شد                 

خبرگزاری فارس: برای نخستین بار در کشور، واکسن پیشگیری از عفونت‌های سوختگی در ایران توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی شد.


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مجری طرح واکسن پیشگیری از عفونت‌های سوختگی در گفت‌وگو با خبرنگاران در شیراز اظهار داشت: سودوموناس به ‌عنوان باکتری سوختگی یکی از مهم‌ترین عوامل عفونت بیمارستانی است و می‌تواند به عفونت خون و مرگ منجر شود.
داوود مهربانی افزود: به طور معمول بیشتر افرادی که دچار سوختگی حاد با درجه سه می‌شوند به دلیل عفونت باکتری «سودوموناس اروجینوزا» فوت می‌کنند.
وی گفت: این میکروب مانند میکروب کزاز است که می‌توان سم آن را جدا و غیر فعال کرد تا از آن در درمان استفاده شود، بنابراین سم این میکروب را جدا و غیرفعال کردیم و از خاصیت ایمنی‌زایی آن بهره بردیم.
مهربانی با بیان اینکه سم ضعیف شده از « اگزوتوکسین آ» از سوش‌های سم‌زای «سودوموناس اروجینوزا» تهیه شد، تصریح کرد: 50 موش به وسیله تزریق با «توکسین» ضعیف شده ایمن شدند و سپس پشت آنها به وسیله فلز گداخته شده سوزانده شد و در مرحله بعد سطح سوزانده شده با 108 میکروب از باکتری «سودوموناس» سمی آلوده شدند.
این محقق ادامه داد: در گروهی از موش‌ها که پس از تزریق واکسن، سوختگی ایجاد شد و گروهی که پس از سوختگی واکسن تزریق شد، هیچ‌گونه مرگ و میری مشاهده نشد.
وی ابراز داشت: با توجه به طراحی موفق این واکسن آمادگی راه‌اندازی این پروژه به موسسات واکسن و سرم‌سازی وجود دارد.
مهربانی با اشاره به چاپ مقاله مربوط به این تحقیق در مجله(British medical journal of microbiology) عنوان کرد: با توجه به ویژگی‌های گفته شده این واکسن می‌تواند در جلوگیری از مرگ افراد در شغل‌های پرخطری که دچار سوختگی می‌شوند استفاده شود.
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 10 اسفند‌ماه سال 1389 ساعت 01:37 ب.ظ | نویسنده: سید داود ساجد | چاپ مطلب 2 نظر